Българският пивоварен сектор инвестира милиони за устойчива околна среда
сподели статията
22.03.2019
През 2018 г. общите капиталовите инвестиции на всички членове на Съюз на пивоварите в България (СПБ) са били на стойност 46 млн лв., а за периода 2016-2018 г. вложенията в дълготрайни материални активи надхвърлят 130 млн. лв., от които между 25 и 30% са насочени към подобряване на екологичните и енергийните показатели на сектора.
"Зелените иновации в пивоварния сектор у нас спомагат за подобряване на устойчивото развитие и еко-отпечатъка на индустрията. Благодарение на модернизацията в пивоварните предприятия в страната, за последните 20 г. средният разход на вода за производството на хектолитър (100 литра) готово пиво е намалял близо 5 пъти, т.е. от 15 – 20 хектолитра на 3 – 5 хектолитра/1 хектолитър бира. Оптимизирането на използването на вода и енергия е водещ прироритет за всеки производител на бира. В сравнение с 2014 г. пивоварните дружества - членове на СПБ, средно отчитат намаляване на употребата на вода с 4-6%, като целта е тази тенденция да става все по-устойчива. Данните показват, че за последните 4 години средното потребление на електроенергия за производството на 1 хектолитър бира също е намаляло с 8%", информират от СПБ.
В допълнение, в експлоатация са въведени инсталации за анаеробно пречистване на отпадъчните води, с които се постига над 80% пречистване на използваната промишлена вода. По отношение на устойчивото управление и оползотворяване на отпадъците от РЕТ бутилки, стъкло и кенове, също се отчита подобрение. През 2018 г. делът на пластмасови РЕТ бутилки е 53%, което е с 10% по-малко в сравнение с 2015 г., делът на стъклените бутилки е 24%, на кеновете – 17% и на кеговете – 6%.
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ ЕКОЛОГИЯТА на специализирания портал Ecology-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!